Overview
Specification
H429AL01 V0

H429AL01 V0 Basic Information
| Panel Model | H429AL01 V0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.3 inch, 540×960 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| H429AL01 V0 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | H429AL01 V.0 |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
H429AL01 V0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 256 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.033×0.099 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.099×0.099 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 53.46×95.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.54×105.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
H429AL01 V0 Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.17/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
H429AL01 V0 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in OTM9601A |
|---|
H429AL01 V0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 31/34V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
H429AL01 V0 Signal Interface
| Signal Category | MDDI/MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI/MIPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.0V (Typ.)(VDDI/VCI) |
| Interface Type | FPC |
